Basur Ameliyatı Sonrası

Basur Ameliyatı Sonrası Ameliyatı sonrası hasta en az bir gün hastanede yatmalı ve kontrol altında tutulmalıdır. Şiddetli ağrı başlamadan önce ağrı kesici kullanılmaya başlanmalıdır. Anestezi etkisi geçmeden eğer makat bölgesine tampon koyulmuş ise bu tampon çıkarılmalıdır.

Ameliyat sonrası hasta beş altı saat sonra ayağa kalkabilir ve yürüyebilir. Ameliyatın akabinde eğer hasta gıda alma ihtiyacı duyarsa ağız yolu ile beslenebilir. Herhangi bir sakıncası yoktur. Ayrıca hasta tuvalete çıkabilir. İlk gün böyle bir ihtiyaç olması düşük bir oran da olsa bir sakıncası yoktur. Uzmanlar tarafından önerilen sonrasında sıcak oturma banyosu diye tabir edilen işlemi yapılmasıdır.

sonrası ilk idrara çıkış çok önemli bir konudur. Özellikle erkek hastalarda ameliyat sonrası idrara çıkma zorluğu gerçekleşebilir.

Bu durum hekimler tarafından gözlenmeli ve gereken doğrultuda tedaviye devam edilmelidir. Ameliyat sonrası ağrı söz konusu bir durumdur. Hastanede yatan ve gözlem altında tutulan hastanın bu durumu yine hekimler tarafından izlenir. Bir gün hastanede gözetim altında tutulan hasta ertesi gün taburcu edilir ve evine gönderilir.

Ameliyat sonrası ev de bakım ise yine çok önem verilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi enfeksiyon kapma riski Basur Ameliyatı sonrasında da kuvvetle muhtemel bir durumdur. Ameliyat sonrası karşılaşılabilecek olumsuzlukları aşağıda tek tek açıklamaya çalıştık.

İdrar yolu enfeksiyonu ameliyat sonrası sondanın çıkarılmasından sonra gelişebilecek bir durumdur. Bu nedenle gerekli önlemler alınmalıdır.

Makat bölgesinde ağrı olması yine ameliyat sonrası en çok rastlanan durumdur. Çeşitli ağrı kesiciler ve makat bölgesine uygulanacak anestezi özelliği olan ilaçlar bu sürecin atlatılmasında faydalı olur. Basur ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek bir diğer konu da idrar yapma zorluğudur. Operasyonun etkisinden ya da ameliyat sonrası aşırı sıvı alınmasından kaynaklanabilir.

Bu sorun genellikle operasyonun olduğu gün karşılaşılan bir sorundur. Takılacak bir sonda ile sorun çözümlenebilir. Makat bölgesinde kanama sıklıkla görülebilen bir durumdur. Ameliyat sonrasında bir iki hafta sürebilir. Ameliyat sonrasında uzun süre tuvalete çıkma korkusu, ağrı olur endişesi hastada oluşturabilir. Ameliyat sonrası için normal karşılanan bu durum birkaç gün devam ederse doktora danışılması önerilmektedir.

hasta en az bir gün hastanede yatmalı ve kontrol altında tutulmalıdır. Şiddetli ağrı başlamadan önce ağrı kesici kullanılmaya başlanmalıdır. Anestezi etkisi geçmeden eğer makat bölgesine tampon koyulmuş ise bu tampon çıkarılmalıdır. Ameliyat sonrası hasta beş altı saat sonra ayağa kalkabilir ve yürüyebilir. Ameliyatın akabinde eğer hasta gıda…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: Be the first one !
0

Check Also

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Halk dilindeki adıyla basur tıp dilindeki adı ile hemoroit olan makatta meydana gelen bu hastalık ...

Bir cevap yazın