Basur ameliyatı sonrası

Basur ameliyatı sonrasıBirçok insanın başına gelen ve gelebilecek olan basurun tedavisi ilaçla yapılabileceği gibi birinci ve ikinci dereceli hastalarda ameliyat yapılması gerekebilir. Günümüzde çokta zor olmayan basur ameliyatı sonrasında basurun tekrarlamaması için yapmamız ve yapmamamız gereken şeyler vardır.

Ameliyat sonrasında bir gün ağrı kontrolü yapılması amacıyla hasta taburcu edilmez. Ameliyattan çıktıktan sonra ilk 4-5 saatten sonra uyuşukluklar geçmeye başlar ve az da olsa bir ağrı duyulabilir. Bu 4-5 saat geçtiğinde hastanın ayağa kalkması ve yürümesinde bir sakınca görülmemektedir.

Hasta taburcu edilip eve döndüğünde sosyal hayatına devam edebilmesi için uyması gereken bazı şartlar vardır. Bunlardan en önemlisi dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanmasıdır. Doktorun verdiği ilaç ve antibiyotikler bitene kadar kullanılmalı verilen diyete uyulmalıdır. Akis takdirde kabızlık sorunu yaşanabilir ve bu durumda ağrı ve acı çekilmez bir hal alabilir.

            Basur ameliyatı sonrasında çok şiddetli olmamak üzere ağrı hissedilebilir akıntı ya da kanama olabilir. Endişe duymaya gerek yoktur. Hastanın tam anlamıyla iyileşmesi 2-3 haftayı bulacağından oldukça dikkatli olunması faydalı olacaktır. Hastanın iyileşme aşamasında tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra sıcak oturma banyosu yapması önerilir. Sıcak su banyosu makat çevresindeki kasları ve deriyi gevşeteceğinden hem masaj hem de hijyen amaçlı oldukça sağlıklı bir eylemdir.

Ameliyat sonrasında basurun tekrarlama riski de vardır. Bu nedenle ameliyat oldum nasılsa deyip dikkatsiz davranılmaması gerekir. Spor sağlıklı beslenme alışkanlığı lifli gıdaların bol tüketilmesi ve bol bol su içme alışkanlığının terk edilmemesi gerekir.

Check Also

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Halk dilindeki adıyla basur tıp dilindeki adı ile hemoroit olan makatta meydana gelen bu hastalık ...

Bir yorum

  1. Çok dertli ve zahmetli hele ameliyat sonrası dahada sıkıcı bir dönem alışması vs. zor gerçekten şimdi olsa ne kadar ot varsa yer ameliyat masasına yatmazdım 🙂

Bir cevap yazın