Basur Belirtileri Tedavisi

Basur Belirtileri TedavisiHalk dilinde olarak bilinen hemoroit hastalığının günümüzde özellikle sürekli oturarak çalışan insanların sayılarının artmasıyla birlikte yaygınlaşan bir hastalık olduğunu söylemek mümkün.. Pek çok kişi bu can sıkıcı hastalıktan muzdarip iken tedavisi için çok da adım attıkları söylenemez.

Makatta oluşan bir hastalık olması dolayısıyla insanların hastaneye giderek tedavi olmaktan çekindikleri hastalığın boyutu ilerledikçe daha sıkıntılı günler sizi bekleyebilir.

Basur belirtilerine sebep olan durumlardan biri de sindirim sistemine ve beslenme şekline bağlı olarak kabızlık gösterilebilir. Kabızlık yani sindirim sisteminin iyi çalışmaması dolayısıyla insanların iyi boşaltım yapamamasından kaynaklanan bu durum zorlanmalara ve hemen akabinde de basur belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Basur tedavisinde öncelikle bu durumun bir hastalık olduğunun farkına varılması gerekir. Her hastalıkta olduğu gibi çekinmeden doktora gitmek gerekir. Ülkemizde de oldukça yaygın olan bu hastalığın neredeyse her 10 kişiden birinde olduğunu düşündüğünüzde doktora gitmeniz de zor olmayacaktır.

Aksi halde ilerleyen safhalarda ameliyata gerek olabilir ve bu durum daha fazla zor günler geçirmenize ve hareketlerinizin kısıtlanmasına sebep olabilir. Bununla birlikte henüz basur belirtileri görünüyor ve hareketlerinizde bir kısıtlanma durumu söz konusu değilse yapmanız gereken beslenmenize dikkat etmek olacaktır. Genel itibariyle sıvı yoğunluklu beslenmeniz ve zeytinyağı tüketmeniz faydalı olacaktır.

Zeytinyağı geçmişten günümüze en sağlıklı gıda maddelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Peygamber efendimiz hatta bir gün zeytin ağacını göstererek ‘’ Bu ağacın meyvesini yiyin ve yağı ile yağlanın. Zira zeytinyağı basurdan salim olmaya yardımcı olur’’ buyurmuştur. Sizler de günlük yaşamınızda bolca tüketerek sindiriminizin daha düzenli olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle kabızlıktan da kurtulur ve basur problemi yaşamazsınız.

Kimi zaman da basur belirtileri sadece kabızlık değil, kadınların doğum esnasında zorlanması dolayısıyla da ortaya çıkan bir rahatsızlık olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden ve cerrahi müdahaleye gerek olmayacak bir tedavi için doktora muhakkak gitmek gerekir. Uygulanacak krem ve diğer ilaçlar ile basur tedavisine bakılacak ve böylelikle en kısa sürede sorunsuz bir şekilde normal yaşama geri dönmeniz mümkün olacak.

Halk dilinde basur olarak bilinen hemoroit hastalığının günümüzde özellikle sürekli oturarak çalışan insanların sayılarının artmasıyla birlikte yaygınlaşan bir hastalık olduğunu söylemek mümkün.. Pek çok kişi bu can sıkıcı hastalıktan muzdarip iken tedavisi için çok da adım attıkları söylenemez. Makatta oluşan bir hastalık olması dolayısıyla insanların hastaneye giderek tedavi olmaktan çekindikleri…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.5 ( 1 votes)
0

Check Also

Basur Ameliyatı Sonrası

Basur Ameliyatı Sonrası

Basur Ameliyatı sonrası hasta en az bir gün hastanede yatmalı ve kontrol altında tutulmalıdır. Şiddetli ...

Bir cevap yazın