Basur boğulması

makattan dışarı fıtıklaşan hemoroidin tekrar makattan içeri sokulamadığı durumlar için kullanılan bir tabirdir. Üçüncü ve dördüncü derecedeki ilerlemiş hemoroit rahatsızlıklarında ortaya çıkan durum inanılmaz ağrılı bir durumdur. Hastaların çok ciddi problemler yaşamasına sebep olan rahatsızlık makat içinde bulunan hemoroidin makat dışına sarkması ile oluşmaktadır.

Makat dışına sarkan hemoroidin ödem ya da sıvı ile şişmesi  makattan tekrar içeri girmesini engellemektedir. İçeri giremeyen yapı deformasyona uğrayarak çürüme oluşabilmektedir. Bu yüzden hemoroid strangülasyonu yaşayan hasta şiddetli ağrılar hissetmektedir. Ağrıların şiddeti bazen dayanılmaz derecelere çıkabilmektedir.

Hastaların başvurduğu hekim öncelikle lokal anestezi ya da narkoz kullanarak boğulan hemoroidi içeri itmeyi deneyebilir. Ya da pıhtılaşan ve ödem tutan hemoroid yapısını boşaltarak hastanın rahatlamasını sağlar. Boşaltılan basur yapısını tekrar içeri itmeyi deneyen hekim eğer ölü bir doku varsa bunu keserek hastanın ağrılarını sonlandırmaktadır.

Basur boğulması rahatsızlığı yaşayan hastaların mutlaka konusunda uzman olan bir genel cerraha muayene olması gerekmektedir. Cerrah lokal anestezi ya da genel anestezi altında hastanın boğulan basurunu içeri itmeyi deneyecektir. Çok şiddetli ağrılara sebep olan rahatsızlık mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.

Hastalıkta basur ileri derecede ödem yaparak şişer ve patlıcan gibi mor bir renk alır. Çok sancılı olan bu hastalıktan ancak hekim yardımı ile kurtulmak mümkündür. Uzman doktorların uygun göreceği yöntem ile hastalığın tedavisi yapılmaktadır.

Check Also

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Halk dilindeki adıyla basur tıp dilindeki adı ile hemoroit olan makatta meydana gelen bu hastalık ...

Bir cevap yazın