Basur çatlağı

Basur diğer adıyla hemoroit; bacaklardaki varislerin şişmesi gibi makat bölgesinde bulunan damarların genişlemesine neden olan hastalıktır. Asıl nedeni arasında genetik özellikler ağır bastığı gibi kabızlıkta bu çatlağın oluşmasında ana sebeplerdendir.

Makat bölgesindeki kabızlıktan dolayı genişleyen damarlar iç hemoroitlerin oluşmasına neden olurlar. Belli bir zaman sonra dışkılama esnasında makat dışına sürüklenerek dışarı sarkarlar. Basur çatlağının şikâyetleri arasında; makatta kanama olması meme oluşması kaşıntı ve akıntıların meydana gelmesi ağrı oluşması ki ağrı normalde sık rastlanılan bir durum olmamasına karşın eğer böyle bir durum söz konusu ise; tromboz apse veya fissür olabileceğini düşünmek lazımdır.

Anal fissür;  özellikle doğum sonrası kabızlık ve ishale bağlı makat bölgesinde çatlakların meydana gelmesidir ki anal fissür dışkılama durumunda sancılara neden olur ve bu sancılara kanamalar eşlik edebilmektedir. Hasta böyle bir durumda eğer tuvalete gitmezse fissürün büyümesine neden olur ve sancılar giderek şiddetlenir kabızlık artar. Bunlardan ayrı olarak eğer makat bölgesinde kanama söz konusu ise kalın bağırsağın diğer hastalıkları düşünülmeli hatta kalın bağırsak kanserlerine neden olabileceğinden mutlaka bir doktora gidilmelidir. Doktor tarafından muayene edildikten sonra kesin tanı konulduğu takdirde hemoroid ve fissür tedavisine başlanmalıdır.

Hareketsiz yaşam da nı tetiklemektedir.  Basur çatlağına kimi zaman tıbbi tedavi yapıldığı gibi kabızlık giderici ilaçlarla ve makat çatlağı için verilen kremler de kullanarak bu soruna çözüm getirilebilir.

Check Also

hemoroid tedavi

Hemoroid (basur)

Düzenli bir beslenme hayatınız yoksa, ağır spor dalları ile ilgileniyorsanız, mesleğiniz gereği sürekli ağır nesneleri ...

Bir cevap yazın