Basur çeşitleri

Basur diğer adı ile hemoroid kalın bağırsağın son kısmında anüsteki toplardamarların kesecikler meydana getirmesi ile oluşmaktadır. Birçok basur çeşitleri bulunmaktadır. Dış hemoroid; bu tür hemoroidler sadece görüntü açısından hastaya rahatsızlık verirler ve makatın kenarlarında et beni şeklinde şişlikler meydana gelmektedir. İlerleyen dönemlerde dış hemoroid iç hemoroide çevirmektedir.

İç hemoroid ise muayene ile tespit edilirler ve 4 e ayrılmaktadırlar.1.dereceden iç hemoroid hemeroid memesinin üstünde yaklaşık 1 cm kabarıklıklar şeklinde görülürler ve herhangi bir darbe tahriş durumu olduğunda kanama gösterirler. Bu basur elle hissedilmez ele gelmez. Anca doktor muayenesi ile tespit edilirler.2.derece iç hemoroid hemoroid memesinin makatın 3 ila 4 cm üst kısmında kabarcıklar şeklinde görülmektedir.

Bu hemeroid çeşitleri hasta ıkındığı zaman dışarıya çıkar ve hasta bu durumda basuru elle hissedebilir.3.derece iç hemoroid hemeroid memesi 3-4 cm yukarısında kızarıklık şeklindedirler ve hastanın ıkınması durumunda 3-4 cm dışarı çıkarlar. Hasta bu durumu hissederi. Hasta oluşan bu basuru kendi içeri sokmadığı sürece içeri girmez ve dışarıda kalır. Bu basurda hastada ağrı, sızı, kaşıntı, ıslaklık ve dolgunluk hissi oldukça fazla hissedilir.4.derece iç hemoroideler de ise en son aşamadır ve tedavi ertelendiği zaman basur bu evreye geçer.

Artık 4. derecede iç ve dış hemoroid birbirine geçmiş bir durumdadır. Bu evrede dışarıya çıkan basur memeleri artık içeriye girmez ve hastanın bu basur memesini içeriye sokması durumunda bile bir süre sonra tekrar basur memesi kendini dışarıya atacaktır. Bu tip durumlarda mutlaka doktora başvurulmalı ve kullanılan ilaçlar hastalarda olumlu yönde etki göstermektedir.

Check Also

hemoroid tedavi

Hemoroid (basur)

Düzenli bir beslenme hayatınız yoksa, ağır spor dalları ile ilgileniyorsanız, mesleğiniz gereği sürekli ağır nesneleri ...

Bir cevap yazın