Basur cinsel ilişki

Basur atar damar ve toplardamarın birleştiği bir damar yumağı dokusunun hasar görmesi sonucu genital bölgede oluşan sivilce uçlu memelerdir.  Bu meme uçları tuvalet esnasında ıkınma sırasında dışarıya doğru çıkar.

Basurun çeşitli aşamaları vardır. İlk aşamalarda belirli dönemlerde ortaya çıkan basur ileri aşamalarda sürekli olarak dışarıdadır. İleri aşamalar ağrılı kanamalı kaşıntılı bir süreçtir. Hastanın günlük hayatını olumsuz etkiler. İleri aşamalarda basurda ülser meydana gelebilir. Bu da hastanın çok kolay enfeksiyon kapması demektir. Enfeksiyon riski hastayı ölümle sonuçlanabilecek bir sürece sürükler. Bu aşamalara gelmeden önce mutlaka bir doktor kontrolünden geçip ilaç tedavisine başlamak gerekir.

Basurun ileri aşamalarında lazerle ya da açık ameliyatla da tedavi mümkündür. Ancak bu açamaya gelmeden ilaçla tedavi etmek hasta için daha kolay ve ağrısız bir yöntem olur. Basur tedavi edilmediği takdirde ileri aşamalarda sürekli kanama yaşanır. Kanamaya bağlı olarak ta hastada anemi yani kansızlık meydana gelebilir. Yaşanabilecek kansızlık ciddi boyutlardadır. Bununla beraber yaşanan ağrı günlük yaşamı etkilediği gibi basur cinsel ilişki esnasında da hastaya sıkıntı yaşatabilir.

Cinsel ilişki esnasında ya da ilişki sonrası ortaya çıkan ağrıların nedenlerinden biri de basurdur. Basurun ilk aşamalarında ilaçla tedavi ile ilerlemesinin önüne geçilmelidir. Çünkü esnasında ağrıya neden oluyorsa hastanın ya da partnerinin cinsel ilişkiden soğuması gibi olumsuz istenmeyen durumlar doğurabilir.

Check Also

hemoroid tedavi

Hemoroid (basur)

Düzenli bir beslenme hayatınız yoksa, ağır spor dalları ile ilgileniyorsanız, mesleğiniz gereği sürekli ağır nesneleri ...

Bir cevap yazın