Basur dereceleri

Basur insanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Hastalık iç ve dış hemoroit olarak ayrılmaktadır. Hemoroit ağrılı ve kanamalı bir hastalıktır. Özellikle oturarak çalışanlarda gebelerde fazla kilolu insanlarda sürekli kabızlık sorunu yaşayanlarda ve yanlış beslenen insanlarda fazlaca görülen hastalıktır. Dış hemoroitler estetik görüntü yanında fazla rahatsızlık hissi vermezler. En fazla rahatsızlık veren iç basurdur. İç basurlar belirtilerine ve muayene sonucuna göre dört dereceye ayrılırlar. Birinci derece iç basurda hemoroit memesi bir cm kadardır. Tahriş olduğunda kanama olur.

Ara sıra kanama dışında çok büyük bir sıkıntı vermezler. Uzman bir hekim tarafından teşhisi konulan basurun elle hissedilmesi mümkün değildir. arasında ikinci derece basur hastanın kendisi tarafından dışkılama sırasında hissedilebilir. 1 ile 2 cm kadar olan şişlikler ıkınma sıranda dışarı çıktığı için hasta eliyle dokunduğunda hissedebilir. Kendiliğinden içeri çekilen hemoroit memeleri yüzeyi hassaslaştığında dışkılama sırasında fışkırma şeklinde kanama yapabilmektedir. Üçüncü derece hemoroitte makatın 3 – 4 cm yukarısında 1–2 cm boyutunda basur memesi elle hissedilir. Ikınmayla üç dört cm’lik basur memesi dışarı çıkmaktadır. İçeri kendiliğinden girmeyen memeyi hasta makattan içeri sokar. Kanama dışında ağrı kaşıntı akıntı yapmaktadır.

Basur dereceleri arasında en fazla rahatsızlığı dördüncü derece hemoroit yapmaktadır. İç ve dış basur memeleri birbirine karışmış vaziyettedir. Dışarı çıkan basur memeleri artık içeri sokulamazlar. İçeri girdiklerinde kendiliklerinden tekrar çıkarlar. Hemoroitlerin dışarıda olması hastanın ağrılarını kanamasını ve ıslaklık hissini artırır. Hastalığın daha fazla kötü sonuçlara ulaşmasına fırsat vermeden mutlaka uzman bir hekimden yardım almak gerekmektedir.

Check Also

hemoroid tedavi

Hemoroid (basur)

Düzenli bir beslenme hayatınız yoksa, ağır spor dalları ile ilgileniyorsanız, mesleğiniz gereği sürekli ağır nesneleri ...

Bir cevap yazın