Basur diyeti

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde ağırlıklı bir çoğunluğun yaşadığı problemli rahatsızlıklardan biridir basur. Tıbbın gelişmesi ile her hastalığa çözüm getirildiği gibi can sıkıcı ve bazen günlük işleri bile aksatabilen basura da gerek ilaç yoluyla gerekse operasyon yoluyla birçok çözüm yolu getirilmiştir. Eğer birinci ve ikinci derecede basur probleminiz varsa bundan kurtulmak için ilaç ve ameliyat tarzında tıbbi müdahalelere başvurmanız gerekmektedir.

Ancak basurunuz henüz başlangıç aşamasında ise ya da sizi çokta olumsuz etkilemiyorsa tedaviden önce yapmanızı öneririm. Nedir bu basur diyeti? Birinci gün yenecekler ikinci gün yenecekler diye bir liste oluşturmaya gerek yok bunun için. Yalnızca sağlıklı yaşamanın birkaç yoluna başvurarak bu sıkıntınızdan erkenden kurulabilirsiniz.

Öncelikle vücudunuzu ve sindirim sisteminizi tanıyor olmanız gerekir. Ne yediğinizde kabız olursunuz ne yediğinizde rahat boşaltım yaparsınız bunları belirlemeniz uygulayacağınız diyeti belirlemede yol gösterici olacaktır. Bol su içmek yalnızca basur için değil birçok hastalıkta ya da sağlıklı beslenmede dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yediğiniz yiyeceklerin ve tükettiğiniz içeceklerin asit oranının en az seviyede olmasına hatta mümkünse asitsiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Meyve suyu içmektense direkt olarak lifli meyvenin kendisini yemeniz daha doğru olacaktır. Yemeklerinizdeki acı miktarını düşürmeli et yeme miktarınızı mümkün olduğunca aza indirmelisiniz. Bunun yerine posaları bol olan baklagilleri tercih etmeniz yerinde olacaktır. Ayrıca sebze tüketimini de asitsiz olmayanlardan yana kullanmalısınız.

Basur hastalarının dikkat etmeleri gereken diğer bir hususta kilolarıdır. Fazla kilo baskıya neden olacağından mümkünse kilo olabildiğince düşürülmeli ve spor hayatın başköşesine yerleştirilmelidir. Hepinize geçmiş olsun dileklerimle…

Check Also

Basur Geçermi

Basur nasıl olur

Halk arasında basur olarak tanımlanan ve tıp literatüründe hemoroidsal hastalıklar kategorisine giren basur oluşumu hakkında ...

Bir cevap yazın