basur geçermi

Basur kalın bağırsağın son kısmı olan rektum ve anüste toplardamarın genişlemesi sonucu oluşan kesecikler varislerdir. Halk arasında basur olarak bilinen hastalığın tıp dilindeki adı hemoroiddir. Basurun ortaya çıkmasında etkili olan onlarca faktör

vardır. Etkili olan faktörlere ve basurun seviyesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Aşırı kilo devamlı oturmak hareket
sizlik sebze – meyve gibi posalı gıdaları tüketmemek ya da az tüketmek hayvansal gıdalardan çokça tüketmek ve kabızlık sorununun uzun sürelerle devam etmesi basur hastalığına sebebiyet verebilir. Bunun haricinde gebelik döneminde karın bölgesindeki toplardamarın kan basıncının güçleşmesi sonucu da basur oluşabilmektedir. Basur tedavisinde ilk aşama ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar krem şeklinde ya da makattan alınmak üzere fitil şeklinde olan ilaçlardır. Bu ilaçlar kortizon içermektedir ve özellikle ağrı ile kaşınma şikayeti olanlara verilmektedir.

Basur geçer mi sorusuna cevap niteliğindeki bu ilaçların kullanım süresi çok uzun değildir ve kısa dönemde kalıcı çözümlere ulaştıran ilaçlardır. Ayrıca toplardamarı rahatlatmak için kullanılan tablet formunda ilaçlar da basur tedavisinde kullanılmaktadır. Tablet ilaçlar ağrı ve kanamaları azaltmaktadır. Kullanıldığı süre boyunca basurda rahatlama sağlayan bu ilaçlara ilaveten kolay dışkılamayı sağlayan şuruplar da vardır. Bir diğer ilaç grubu da jellerdir.

Jel ilaçlar ağrıyı ve basurun şişkinliğini azaltmaya yarar. Basur geçer mi diye düşünen hastaların imdadına yetişen bu ilaçlar hekim kontrolünde ve kullanım şartlarına uygun biçimde kullanılmalıdır.

Check Also

hemoroid tedavi

Hemoroid (basur)

Düzenli bir beslenme hayatınız yoksa, ağır spor dalları ile ilgileniyorsanız, mesleğiniz gereği sürekli ağır nesneleri ...

Bir cevap yazın