Basur Hastalığı

Basur Hastalığıİnsanlarda kalın bağırsağın dışa açılan son kısmında süngersi yapıda damar ağları bulunur. Makat (anüs) ve kalın bağırsağın son bölümünde (rektum) bulunan ve hemoroidal damarlar denen bu yapıların genişlemesiyle basur () hastalığı ortaya çıkar.

Vücutta önemli fonksiyonları bulunan hemoroidal damarlar, ağlarında biriken kan makatın (anüs) tam olarak kapanmasını sağlar. Hemoroidal damarlar kişi istemli olarak makatı (anüs) kontrol eden kaslarını kasmadığı halde dışkılama kontrolünün sağlanmasında yardımcı olurlar.

Basur (hemoroit) hastalığının tanımı ve nedenleri:

Makat ve kalın bağırsağın son bölümünde bulunan damarların ileri derecede genişlemesi ve bazende makattan (anüs) dışarı sarkması basur (hemoroit) hastalığı olarak tanımlanır. İç ve dış hemoroitler ayrı ayrı hemoroidal hastalıklardır. İç basurlar (hemoroit) daha çok kanama ile kendini belli ederler, dış basurlar (hemoroit) ise pıhtılaşma (tromboz) oluştuğundan hasta cok fazla ağrı hisseder.

Basur (hemoroit) hastalığının temel nedenlerinden bir tanesi insanın fazla ayakta durması sebebiyle bu bölgeye yüksek basınçta kan dolmasıdır. Bunun yanı sıra karın içi basıncını arttırıcak faktörlerde eklenirse hemoroidal hastalığın görülme olasılığı artar. Kronik öksürük, hamilelik, kabızlık, prostat hastalığı, şişmanlık ve ağır kaldırma karın içi basıncı arttıran faktörlerdir.

Basur (hemoroit) hastalığının belirtileri arasında en sık dışkılama (büyük abdest yapma) sırasında kanama görülmektedir. Bunun yanı sıra dışkılama esnasında makatın dışarı çıkması ve ele gelen şişlikler görülür. Bazı hastalar makat dışına çıkan bu şişlikleri makat içine doğru geri itebilirler.

Anüste (makat) kaşıntı; hemoroidal damarların normal işlevini yapmamasıyla birlikte anüs (makat) bölgesinin hijyeni bozulur. Anüsün (makat) tam kapanmaması nedeni ile akıntı ve dışkı kaçağı oluşur, buna bağlı oalarakta kaşıntı ortaya çıkar.

Basur (hemoroit) muayenesi

Genellikle basur (hemoroit) tanısı koymak için yeterli olan bu muayene hastanın ayakta, yatar şekilde veya dizlerinin üzerinde öne eğilmiş şekilde uzman doktor tarafından önce gözle incelenerek ardında parmak anüsten (makat) içeriye sokularak muayene tamamlanır.

Fakat basur (hemoroit) benzeri şikayetler kolon kanseri gibi bir çok hastalıktada görülebildiğinden ve basurla (hemoroit) birlikte muayenede farkedilmeyen başka bir hastalıkta bulunabileceği göz önüne alınarak tedaviye başlamadan önce endoskopik bir muayene mutlaka yapılmaktadır.

İnsanlarda kalın bağırsağın dışa açılan son kısmında süngersi yapıda damar ağları bulunur. Makat (anüs) ve kalın bağırsağın son bölümünde (rektum) bulunan ve hemoroidal damarlar denen bu yapıların genişlemesiyle basur (hemoroit) hastalığı ortaya çıkar. Vücutta önemli fonksiyonları bulunan hemoroidal damarlar, ağlarında biriken kan makatın (anüs) tam olarak kapanmasını sağlar. Hemoroidal damarlar…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 0.6 ( 1 votes)
0

Check Also

basur sancısı

Basur sancısı

Günlük tempomuz içerisinde artık pek çoğumuzun mesaisini sadece bilgisayar başında oturarak geçirdiği modern çağımızda pek ...

Bir cevap yazın