Basur muayenesi

basur muayenesiHalk arasında basur olarak bilinen yani tıp da hemoroit olarak bilinen hastalığın teşhisi için muayene şarttır. Muayene olmadan birkaç saat önce tuvalet ihtiyacını gidermiş olmanız size muayene sırasında size rahatlık sağlar. Muayenede siz basur muayenesi olacak hastaların sedyenin üzerinde dizlerinin önünde eğilmiş alnınız ve dirsekleriniz yere değecek şekilde (diz-dirsek pozisyonunda) durmanız istenir.

Dış hemoroid yastıkçılarının ve makat çatlaklarının görülmesi için anal bölge etrafındaki derinin hafifçe yanlara doğru çekilmesi yeterlidir. Anca iç hemoroidlerin değerlendirilmesi veya o bölgede muhtemel başka rahatsızlıkların saptanmaması için bağırsağın son 5-6 santimetrelik kısmının makat kanalını görmeye yarayan bir alet (anaskop) ile ve parmak ile değerlendirilmesi (rektal tuşe) gerekmektedir. Bunun için parmak uçlarına ve anal girime kayganlaştırıcı krem sürülerek parmak içeriye doğru ilerletilir.

Bu işlem basur muayenesi olacak hastalara çok rahatsız edici görünmektedir. Fakat tamamen ağrısız bir yöntemdir. Hastanın kendini olabildiğince rahat bırakması gerekmektedir. Hasta telaşla ve tedirginlikle kendini aşırı kasmadığı sürece ağrı kesinlikle olmamaktadır. Fakat makat çatlağı olan hastalar için bu geçerli değildir. Hemoroid hastalığı hafif derecede ve hastada kanama ağrı gibi şikayetler var ise arka plan da başka sebepler aranmaktadır.

Eğer hastamız da makat çatlağı (fissür) de yoksa kalın bağırsağın daha üst kısımlarının ışıklı hortum arayıcılığıyla incelenmesi (kolonoskopi) yapılması gerekebilir. Basur tedavisin de ilaçlı tedaviye de başvurabilir ve sonuç alabilirsiniz.

Check Also

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Halk dilindeki adıyla basur tıp dilindeki adı ile hemoroit olan makatta meydana gelen bu hastalık ...

Bir cevap yazın