Gebelik ve Hemoroid

Gebelikte yaşanan hormonal ve anatomik değişiklikler sonucunda önceden varolan hemoroidler belirgin olabilmekte veya gelişebilmektedir. Yarattığı şikayetler sebebiyle bayanlara günler yaşatabilmektedir. Gebelikte %10-40 oranında görülen kabızlık da bu şikayetleri arttırmaktadır. Gebeliğin her döneminde görülebilirse de 3. trimestrde sık görülür.

Gebelikte artan kan hacmi nedeniyle özellikle vücudun alt kısmında içi basınç artacaktır. Rahimin büyümesiyle ana toplar damarlara baskı oluşmakta ve bu bölgedeki basınç dahada artmakta akım yavaşlamaktadır. Progesteronun damar düz kaslarını gevşetici etkisi de eklenince varisleşme kolaylaşacaktır. Sonuçta hemoroidler belirginleşir, bacaklarda varisler oluşabilir.

Kabızlık neden olduğu ıkınma ile hemoroid şikayetlerini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle gebeler özellikle lifli gıdalarla beslenmeli, örneğin kepekli ekmek tüketmeli, bol sıvı almalıdırlar. Öncelikle doğal metodlar tercih edilmeli zorunlu kalınırsa ilaç tedavisi ile dışkı yumuşatılmalıdır. Ayrıca dışarı çıkmış pakeler hemoroid memeleri parmakla içeri zorlamadan itirilmelidir. Ayrıca sıcak su oturma banyoları da belirtilerin hafiflemesine yardımcı olurlar.

Gebelikte öncelikle makata uygulanacak olan kremler, fitiller ve sıcak su oturma banyolarından oluşan lokal tedavi uygulanır.Gebelikden sonra hemoroidlerde çok önemli derecede gerileme görüldüğünden gebelik sırasında cerrahi en son tercihtir

Op. Dr. İlker
Genel Cerrahi

Check Also

basur cinsel hayatı etkiler mi

Gebelikte Basura sebep olan etkenler nelerdir?

Hamilelerde östrojen hormonu artışı, bulantı ve kusma nedeniyle sıvı alımının azalması gibi nedenlerle kabızlığa eğilim ...

Bir cevap yazın