Hemorit tedavisi

hemorid tedavisiEski dönemlerde yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kabul edildiğinden tedavi üzerine çok fazla yoğunlaşma gereği duyulmayan hemorit aslında son derece önemli bir rahatsızlıktır.

Bağırsak kanserine neden olduğunun anlaşılmasının ardından hem rahatsızlık hastalar tarafından daha fazla ciddiye alınmaya başlanmış, hem de yeni tedavi metotları üzerine araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Öncelikle bilinmesi gereken bu rahatsızlığın çok küçük yaşlarda dahi bireylerde meydana gelebileceğidir. Hatta doğuştan meydana geldiği de sıklıkla karşılaşılan vakalar arasında yer alır.

Bunun yanı sıra hemoroid ağır kaldırılması gereken meslekleri yapanlarda, ağır yahut çok uzun süre spor yapanlarda, kabızlık problemini sıklıkla yaşayanlarda, düzensiz beslenen bireylerde, yanlış tuvalet alışkanlıklarına sahip olan kişilerde görülebilmektedir. Maalesef toplum tarafından utanılacak bir durum olarak algılanmaya devam edildiğinden bir hekime muayene olunarak erken tanı konması halen yaygınlaşamamıştır. Oysa hemoroit rahatsızlığında erken tanı son derece önemlidir. Zira çeşitli aşamalara ayrılan hastalığın ilerleme durumuna bağlı olarak, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavisi yapılabilmekte, en azından durum kontrol altına alınarak ilerlemesinin önüne geçilebilmektedir.

Bu nedenle anüs bölümünde ağrı hisseden ya da hafif de olsa kanama meydana gelen her bireyin hiç vakit kaybetmeden basur şüphesi ile hekime muayene olması gerekmektedir. Elbette makat bölümünde meydana gelen her problem hekime mutlaka basuru düşündürmez.

Ancak yaşanan rahatsızlık ne olursa olsun, bir sağlık probleminin belirtisi olarak kabul edilmelidir. Hastanın basur şüphesi ile muayene edilmesi, sadece dakikalar içerisinde tamamlanmaktadır. Ardından tanı konur ve hastalığın aşamasına bağlı olarak hemorid tedavisi yöntemi hekim tarafından belirlenir. Tedavinin olumlu netice göstermesi ise hastanın hekimin uyarılarına ne kadar özen gösterdiğine bağlı olarak değişmektedir.

Zira başta beslenme alışkanlığı olmak üzere, tuvalet alışkanlığı ve günlük yaşam kalitesi, yöntemlerinde son derece önemlidir. Hastanın genel kurallara riayet etmesi, yaşadığı sıkıntıdan kısa zamanda kurtulmasını sağlayabiliyorken, uyarılara ve önerilere riayet edilmemesi, rahatsızlığın ilerlemesine sebebiyet verebilmektedir. Hatta henüz 1. safhada olan hemorit rahatsızlığının tedavi altına alınamaması durumunda kısa sürede son aşamaya gelmesi, cerrahi müdahalenin zaruri bir hal alması da sık karşılaşılan bir durum olmaktadır.

Check Also

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Halk dilindeki adıyla basur tıp dilindeki adı ile hemoroit olan makatta meydana gelen bu hastalık ...

Bir cevap yazın