Hemoroid (basur)

hemoroid tedaviDüzenli bir beslenme hayatınız yoksa, ağır spor dalları ile ilgileniyorsanız, mesleğiniz gereği sürekli ağır nesneleri kaldırıyorsanız ve kronik kabızlık sorunu yaşıyorsanız kısa bir süre sonra hemoroid (basur) problemleri ile siz de tanışmak zorunda kalabilirsiniz.

Hamilelik, doğum, tuvalet alışkanlıkları ve daha pek çok neden de dahil olmak üzere tüm bunlar beraberinde basuru da getirmektedir. Elbette hemoroid tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak özellikle 3 ve 4. aşamaya ilerlemiş basurun hastaların günlük yaşamını son derece olumsuz etkilediği düşünülecek olursa bu rahatsızlıktan korunmak çok daha doğru bir seçenek olacaktır.

Hemoroidden korunma yolları arasında en önemli unsur beslenme, bol sıvı tüketimi ve doğru tuvalet alışkanlıkları başı çekmektedir. Ancak bazen genetik faktörler bazen de doğum gibi doğal durumlar hemoroid (basur) sorununa yol açabilmektedir. Belirtileri ise kişiden kişiye çok fazla değişkenlik göstermiyor. Yaygın belirtilerin başında otururken ağrı hissetme, tuvaletini yaparken acı ve yanma hissi gelmektedir. Anüs bölgesinde meydana gelen bu şikayetler tedavi olunmaması durumunda artarak devam etmektedir.

Bu tür belirtilere sahip olanların hiç beklemeden bir genel cerrah uzmanına muayene olması gerekmektedir. Bu belirtiler her ne kadar hemoroid probleminde işaret etse de farklı bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu nedenle hekim muayenesi doğru teşhisin konulabilmesi açısından son derece önemlidir. Kısa sürede tamamlanan muayenenin ardından doktor hastanın şikayetlerini de mutlaka dinler. Şayet basur teşhisi konulursa doktor bu soruna neyin neden olduğunu da tespit etmeye çalışır.

Tedavi olmak isteyen hastaların dikkat etmesi gereken en önemli konu ise işinde uzman olmuş doktorları tercih etmeleri son derece önemli. Zira basurun tedavisi başarılı bir şekilde sonuçlansa dahi hemoroit rahatsızlığına neden olan unsurun ortadan kaldırılmaması aynı problemin kısa süre sonra geri dönmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle bir yandan tedaviye başlanırken diğer yandan bu soruna neden olan etmen tespit edilerek hastaya bilgi verilir.

Basur dört farklı aşama kapsamında değerlendirilir. Bunların ilkinde hafif ağrı ve kısmi şikayetler, ikincisinde ağrıların arttığı ve anüs bölgesinde şişlik oluşması hissedilebilir. Üçüncü aşamada ise bu şişlik tuvalet yapılması esnasında dışarıya çıkar ve kendiliğinden içeriye girer. Son ve dördüncü aşamada ise bu şişlik dışarıya çıkmıştır ve kendiliğinden içeriye girmez. Bu yüzden son aşamaya gelindiğinde ameliyat kaçınılmaz olmaktadır.

Check Also

basur sancısı

Basur sancısı

Günlük tempomuz içerisinde artık pek çoğumuzun mesaisini sadece bilgisayar başında oturarak geçirdiği modern çağımızda pek ...

Bir yorum

  1. kesin çözüm için memelere çörekotu yağı sürülür

    1 ay boyunca günde 5 kez 5 damla olay bitiyor.YADA DAHA BASİTİ FINDIK BÜYÜKLÜĞÜNDE PAMUK AL ÇÖREKOTU YAĞINA BANDIR FİTİL OLARAK İÇERİ MAKATTAN İÇERİ AT BİRAZ KAŞINTI OLACAK SONUNDA TEDAVİ OLUYORSUN diyet =salça ve yakan biber yeme

Bir cevap yazın