Hemoroid Bitki Tedavisi

Hemoroid Bitki TedavisiZaman ilerledikçe daha fazla görülmeye başlanan basur sorunu genellikle 3 farklı yöntem ile tedavi edilebilmektedir. Hastaya hangi tedavi metodunun uygulanacağı ise hekim tarafından yapılan muayenenin ardından belirlenmektedir. Hemoroid bitki tedavisi hekimler tarafından sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Özellikle hastanın tansiyon, şeker ve buna benzer kronik rahatsızlıkları mevcut ise, ilaçların yan etkilerine hastanın maruz kalmaması ve farklı rahatsızlıklar yaşamamaları için hekim öncelikle şifalı bitkilerden faydalanılmasını önerir.

Ancak bitkiler tek başına bir tedavi yöntemi olarak düşünülmemelidir. Tedaviye yardımcı olması amacıyla oturma banyosu ve bol su tüketimi başta olmak üzere bazı hususların da uygulanması ve doktorun tüm önerilerine harfiyen uyulması gereklidir. Bu durumda hemoroid bitki tedavisi son derece kısa bir sürede başarılı sonuçlar doğurabilmektedir. Elbette bitkilerin tedavide kullanılıp kullanılmayacağına hekime danışılarak karar verilmelidir.

İlaç tedavisi veya cerrahi yöntemin uygulanmasından ziyade hiçbir yan etkisi olmayan bitkisel tedaviye yönelmek basur hastalarına da daha cazip gelmektedir. Zira hastalar için uygulanması ya da kullanılması da son derece kolay olan bu şifalı bitkiler herhangi bir aktarda kolaylıkla bulunabilmektedir. Bitkilerin kaynatılması, içilmesi, oturma banyosuna eklenmesi ya da macun kıvamına getirilerek sürülmesi gibi metotları zahmetli bulan hastalar ise bitkisel hemoroid ilaçlarına yönelmeyi tercih ederler. Bu ilaçlar bitkilerin enzimlerinden imal edilir ve tıpkı bitkilerin ham hali gibi herhangi bir yan etki içermez.

Hekimin müsaade etmesi durumunda hastaların tamamen bitkisel olan bu ilaçları kullanmaları da tedavinin daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilmektedir. Örneğin gotu kola isimli bitki sadece ülkemizde değil tüm dünyada sıklıkla hemoroid tedavisinde kullanılır. Bu bitkinin damarları açan ve bir yandan da güçlendiren bir etkisi vardır. Söz konusu rahatsızlık da damar yapısı ile yakından ilişkili olduğundan bu bitkinin kullanılması doğru bir tercih olabilmektedir.

Ancak tek bitki elbette gotu kola değildir. Papatya gibi cildi yumuşatma etkisi olan bitkiler de kaynatılarak suyunun oturma banyosuna eklenmesi şeklinde hemoroit tedavisinde kullanılmaktadır. Zencefil kökü, kuşburnu yine sık tercih edilen bitkiler arasında yer alır.

Check Also

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Halk dilindeki adıyla basur tıp dilindeki adı ile hemoroit olan makatta meydana gelen bu hastalık ...

Bir cevap yazın