Kabızlıktan kurtulmak için egzersiz yapmalı

kabizlikEğer çekiyorsanız, biraz egzersiz bazı şeylerin hızlanmasına yardım edebilir. Uzmanlara göre egzersiz kalbinizi ve kaslarınızı güçlendirmekten daha fazlasını yapmaktadır. Düzenli hareketleri için egzersiz şarttır.

Kabızlığı azaltmak için egzersiz yapmak

Eğer kabızlık çekiyorsanız, biraz egzersiz bazı şeylerin hızlanmasına yardım edebilir. Uzmanlara göre egzersiz kalbinizi ve kaslarınızı güçlendirmekten daha fazlasını yapmaktadır. Düzenli için egzersiz şarttır. Aslına bakarsanız kabızlığın temel risk faktörlerinden biri hareketsizlik veya egzersiz eksikliğidir.

Egzersiz yiyeceğin kalın bağırsaktan geçmesi için gereken süreyi azaltıp, vücudunuzun dışkıdan emdiği suyu sınırlandırarak kabızlığa fayda eder.

Kuru, sert dışkının bağırsaktan geçmesi daha zordur. Aerobik egzersizler ayrıca nefesinizi ve kalp atışınızı düzenler. Bu da bağırsak kaslarının doğal kasılmalarını uyarır. Bağırsak kasları düzgün bir biçimde kasılırsa dışkının daha hızlı hareket etmesini sağlar.

Egzersiz için iyi zaman nedir?

Büyük bir öğünden sonra, herhangi bir fiziksel aktiveteye girecekseniz, bir saat bekleyin. Yemekten sonra kan akışı, vücudun yiyecekleri sindirmesine yardım etmek için mideye ve bağırsaklara yönelir. Fakat yemekten hemen sonra egzersiz yaparsanız, kan bunun yerine kalbe ve kaslara yönelir.

Bağırsak kaslarındaki kasılmaların kuvveti bu bölgedeki kan akışına doğrudan bağlı olduğu için, burada daha az kanın bulunması daha zayıf kasılma, daha az sindirim enzimi ve yiyecek artıklarının bağırsaktan daha yavaş ilerlemesi anlamına gelir. Bu durum şişliğe, gaz fazlasına ve kabızlığa yol açabilir.

Bu yüzden büyük bir öğünden sonra bir doğa yürüyüşüne çıkmadan önce vücudunuzun yiyecekleri sindirmesine zaman tanıyın.

Kabızlık için en iyi egzersizler nelerdir?

Sadece kalkıp hareket etmek bile kabızlığa iyi gelir. Düzenli bir yürüyüş rejimi – günde 10 – 15 dakika bile olsa – vücudunuza ve sindirim sisteminize yardım eder.

Eğer zinde bir insansanız bunun yerine koşu, hafif koşu, yüzme veya dansı tercih edebilirsiniz. Bütün bu egzersizler sindirim sisteminizin sağlıklı olmasına yardım eder. Esneme ve dolayısıyla da kabızlığı ortadan kaldırmada yardımcı olabilir.

http://www.hemensaglik.com/makale/kabizligi-azaltmak-icin-egzersiz-yapmak

Eğer kabızlık çekiyorsanız, biraz egzersiz bazı şeylerin hızlanmasına yardım edebilir. Uzmanlara göre egzersiz kalbinizi ve kaslarınızı güçlendirmekten daha fazlasını yapmaktadır. Düzenli bağırsak hareketleri için egzersiz şarttır. Kabızlığı azaltmak için egzersiz yapmak Eğer kabızlık çekiyorsanız, biraz egzersiz bazı şeylerin hızlanmasına yardım edebilir. Uzmanlara göre egzersiz kalbinizi ve kaslarınızı güçlendirmekten daha fazlasını…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: Be the first one !
0

Check Also

depresyon-kabizlik

Kabızlık depresyonu hızlandırıyor.

Kabızlık, gaz, şişkinlik gibi bağırsak rahatsızlıklarının depresyon başta olmak üzere baş ağrısı ve migreni tetikleyebildiğini ...

Bir cevap yazın